Klikni ovde za pomoć kod unosa
PROIZVODNJA
Način na koji je vođenje proizvodnje u Lidderu urađen je, na neki način, kompromis između pravog vođenja i praćenja prozvodnje i potreba privatnih preduzeća sa manjim i srednjim obimom proizvodnje.
Ovde ćemo generalno obratiti pažnju na principe i potrebne radnje, da bi se proizvodnja mogla voditi kroz Lidder, a tehničke detalje možeš dobiti ovde: PROIZVODNJA-KOMANDE.
U Lidderu je proizvodnja zamišljena na dva načina:
Prvi je da automatski razdužuje magacin materijala (finansijski i materijalno) po svakoj proizvodnoj kalkulaciji gotovih ili polugotovih proizvoda, i to po specifikaciji proizvoda. Svaki polugotov ili gotov proizvod mora da ima definisanu specifikaciju materijala i troškova da bi mogao da se formira kroz kalkulaciju proizvoda. Specifikacija sadrži materijal koji je potreban, poluproizvode, iznos troškova i broj sati rada, koji je potreban da bi se proizvod napravio. Sve količine ili iznosi, koji se unose u specifikacije proizvoda, daju se za jedinicu mere proizvoda (npr: za 1 komad). Materijal i poluproizvodi koji ulaze u specifikaciju unose se količinski, troškovi se unose u apsolutnom iznosu po jedinici mere, a troškovi rada u satima, s tim da se sati preračunavaju u iznos prilikom izrade kalkulacije, a po unetoj vrednosti sata.
Specifikacije se mogu uneti i izmeniti na dva mesta: prvo u šifarniku za konto 9600 POSTAVKE / ŠIFARNIK tasterom "S". Kalkulacija, tj. formiranje proizvoda se ne može uraditi ako na stanju nema dovoljno materijala ili poluproizvoda koji se traže po specifikaciji ili ako nema specifikacije. Po urađenoj kalkulaciji proizvoda ili poluproizvoda Lidder će automatski napraviti nalog za knjiženje po kome će se napraviti ulaz proizvoda i razduženje materijala. Ako želiš da vidiš koliko materijala ti je potrebno za određenu količinu proizvoda, potrebno je da komandom "Q" pređeš u izradu kalkulacije koja ne razdužuje magacin materijala i uneseš količine koje želiš da proizvedeš. Komandom "M" štampaš specifikaciju materijala koji ti je potreban za izradu proizvoda iz kalkulacije.
Drugi način proizvodnje je da Lidder zasebno knjiži proizvodne kalkulacije a zasebno trebovanje materijala. Ovakav način proizvodnje se koristi kada proizvodni proces traje i kada imaš potrebu da trebovanje materijala radiš sukcesivno, npr. poljoprivredna proizvodnja. Trebovanje radiš u meniju NOVI POSLOVI / PROIZVODNJA / TREBOVANJE tako što odabereš magacin materijala, uneseš stavke koje su utrošene i proknjižiš. Knjiženjem trebovanja magacin materijala razdužuješ, i to možeš raditi onoliko puta koliko je potrebno za tu proizvodnju. Kada se proces proizvodnje završi, u proizvodnoj kalkulaciji komandom "Q" pređeš u izradu kalkulacije koja samo zadužuje magacin gotovih proizvoda, a ne razdužuje magacin materijala, uneseš količinu i cenu proizvoda i komandom "K" proknjižiš. Knjiženjem ove kalkulacije samo će magacin gotovih proizvoda biti zadužen, a magacin materijala se neće razduživati pošto je to urađeno knjiženjem trebovanja.
Obzirom na to da u specifikaciji gotovog proizvoda može da se nađe i polugotov proizvod, metod knjiženja izlaza za polugotov proizvod (ili za bilo koji drugi konto, osim konta materijala) je FIFO (prvi ulaz je prvi izlaz), dok se materijal isknjižava po prosečnim cenama.
Fakturisanje gotovih proizvoda je potpuno isto kao i fakturisanje trgovačke robe, s tim da je u definisanju uslova fakture potrebno uneti konto magacina proizvoda, umesto predloženog magacina trgovačke robe. Lidder će voditi računa o potrebnim izmenama pri knjiženju izlaza proizvoda, a za tebe kao korisnika nema nikakve razlike između fakturisanja proizvoda i fakturisanja trgovačke robe.
Za one kojima je potrebno postoji i neka vrsta radnog naloga koji se može menjati i na koji se dokumenti osnovnih i doradnih kalkulacija "pozivaju", a takođe je omogućeno i štampanje oznake tog dokumenta na svakom proizvodu. Ta vrsta dokumenta se naziva "Proizvodni start". Može se upotrebiti za razna evidentiranja u poslovanju jednog preduzeća, a kome je za sada kao osnovna, razrađena namena, pomoć kod startovanja proizvodnje, gde ima ulogu startnog radnog naloga. Korišćenje ovog dokumenta je slično "knjiženju" profaktura, tj. dokument se pamti, a nalog se ne knjiži jer ga i nema, ali se drugi dokumenti (koji se knjiže) mogu "pozivati" na njega. Proizvodni start standardno zauzima broj vrste dokumenta 79. Samu izradu dokumenta pozivaš komandom "S" iz glavnog menija, s tim da prethodno moraš uključiti opcije za firmu: 'Dozvoljen rad sa opcijama za proizvodnju (specifikacije i sl.)' i 'U proizvodnji se koristi radni nalog - proizvodni start'.
Sadržaj samog dokumenta je proizvoljan i zavisi od potreba i namene dokumenta, tako da je sam editor zapravo klasičan Lidder tekst editor s tim da se jedan proizvodni start može proglasiti za predložak (u prvom dokumentu se, na primer, nacrta tabela sa svim potrebnim poljima i potpisima koji su potrebni) tako da sledeće nove dokumente dobijaš automatski "nacrtane" te je onda potrebno samo promeniti nešto, i to je to. Na ovaj način se razne forme radnih naloga mogu primeniti na isti način u svim proizvodnim firmama gde je startni radni nalog neophodan. Sadržaj proizvodnog starta se može menjati i nakon izrade i "knjiženja" jer nema nalog, s tim da to nije preporučljivo iz logičkih a ne iz tehničkih razloga. U vezi sa ovim, za proizvodnju je dodata nova opcija 'Nalepnice iz kalkulacije proizvodnje sadrže i broj proizvodnog starta' kojom se omogućuje da se pri štampanju nalepnica za proizvode na njima štampa i broj radnog naloga, tako da se u kasnijoj manipulaciji lako može utvrditi tačno poreklo proizvoda jer se na radnom nalogu obično nalaze svi podaci o vremenu i ostalim parametrima proizvodnje. U proizvodnji možeš definisati do 250 specifikacija/normativa po jednom (polu)proizvodu. Prethodno treba da uključiš opciju za firmu 'Dozvoljen unos više različitih specifikacija za jedan proizvod', a u unosu specifikacije pritiskom na taster "A" biraš važeću specifikaciju za određeni (polu)proizvod. Više specifikacija za jedan proizvod je uvedeno jer se time dobija mogućnost "promene" specifikacije proizvoda zbog trenutnih zamena materijala ili sličnih ne-suštinskih izmena u sastavu ili procesu proizvodnje proizvoda, a da "stare" ili "originalne" specifikacije ne nestanu, tj. da ostanu dostupne. Dakle, moguće je napraviti novu izmenjenu specifikaciju (recepturu, sastavnicu...), koristiti je za određeni broj proizvodnji, te onda vratiti na staru kada se stari uslovi proizvodnje vrate, ili napraviti neku treću te koristiti nju i nakon nekog vremena opet odabrati neku od postojećih. Lidder pamti šta je proizvedeno po kojoj specifikaciji iako je isti proizvod u pitanju.
U proizvodnji je moguće raditi i "doradne" kalkulacije, tj. neku vrstu ispravke utrošenih količina i proizvedenih proizvoda nakon što se proizvodnja u realnosti završi te se saznaju pravi rezultati koji se ponekad razlikuju od projektovanih, tj. kalkulisanih osnovnom kalkulacijom proizvodnje. Doradne kalkulacije je moguće praviti samo ako je uključena opcija 'U proizvodnji se koristi radni nalog / prozvodni start', a "običnu", proizvodnu kalkulaciju možeš pretvoriti u doradnu komandom "R" iz izrade kalkulacije. U doradnoj kalkulaciji se unose razlike u količinama gotovih proizvoda i utrošenog materijala u odnosu na kalkulaciju koju dorađuješ i koju moraš navesti kada praviš doradnu kalkulaciju. Uvedena je nova opcija za firmu 'Po proizvodnji, proizvodi su obeleženi oznakom koju skida K.K.". Skraćenica K.K. je od " Kvaliteta", a opcija konkretno omogućava da se određena količina proizvoda drži u "obeleženom" stanju neko vreme dok se ne završi proces kontrole kvaliteta ili neki drugi od postproizvodnih procesa koji uvek postoje i da za to vreme ne bude "dostupna" za fakturisanje ali da se sa njom (tom određenom količinom) može planirati jer je ista na stanju, samo je posebno označena. Opcija omogućava još par stvari od kojih je jedna da se, na primer, proizvod ili više proizvoda, i pre nego što se fizički proizvedu "iskalkulišu" u Lidderu, te da je komercijalisti i ostali imaju "u vidu", tj. da znaju da je proizvodnja u toku, te da mogu da na osnovu toga planiraju mnogo toga ili čak i profakturišu. Kada se proizvodi fizički nađu u stanju da mogu biti isporučeni oznaka se skida i oni mogu biti fakturisani i isporučeni.
Kada su opcije pristupa podešene, slanje nalepnica na automatsku štampu kroz NiceLabel se vrši komandom „A“ pri knjiženju/pregleda proizvodnih kalkulacija.
Bitno za start:
- Da bi radio sa proizvodnjom, potrebno je da imaš otvorena sva konta koja su navedena u kontiranju za proizvodnju. Lidder ti pomaže pri otvaranju konta za proizvodnju tako što pri otvaranju novog preduzeća otvori i sva neophodna konta za proizvodnju. Na tebi je da samo uključiš opciju za firmu 'Dozvoljen rad sa opcijama za proizvodnju (specifikacije i sl.)'.
- U proizvodnji ne smeš raditi antidatiranje mateirjala, to može proizvesti netačne prosečne cene materijala kao i same podatke prilikom pralvjenja proizvodne kalklulacije. Svako antidatiranje radiš na sopstvenu odgovornost.
Primer obrade proizvodnje po prvom načinu (automatsko razduženje magacina materijala po svakoj proizvodnoj kalkulaciji):
Da bi mogao da napraviš jednu proizvodnu kalkulaciju prvo moraš u opcijama firme uključiti opciju „Dozvoljen rad sa opcijama za proizvodnju". Potom ulaziš u proizvodnu kalkulaciju. Na pitanje „Radiš ulaz POLUproizvoda (Enter ili Ne=Proizvoda)?“ odgovaraš odrično (Ne) jer radiš kalkulaciju za gotov proizvod. U polje „Unesi novi datum:“ unosimo današnji datum jer je to datum kada se radi kalkulacija. „Oznaka R.Naloga:“ je polje gde možemo uneti neki kraći opis (14 znakova) radnog naloga, stavićeš „Vanr.proiz.“ jer kreiraš kalkulaciju na osnovu posebnog zahteva dobijenog od komercijale. U polje „Datum R.Naloga:“ se unosi isti datum kao u polju „Unesi novi datum:“ jer je to i stvarni datum kreiranja kalkulacije. Naravno, datum radnog naloga može biti i neki prethodni datum, a to je u slučaju kad se dokumenta ne unose u sistem „dan za dan“. Po unosu datuma dobio si formu za unos stavki proizvodne kalkulacije. Tasterom Enter ulaziš u polje za unos šifre proizvoda, a pošto ne znaš šifru napamet ponovljenim enterom dobijaš pomoć u traženju proizvoda Pomoć kod unosa šifre i konta. Pošto si našao traženi gotov proizvod, unosiš količinu za proizvodnju a Lidder sam izračunava sve ostale potrebne elemente: cenu proizvoda, vrednost proizvoda, trošak materijala, indirektni trošak, cenu i iznos koštanja. Naravno, ovo se dešava ispravno, ako su ispravno uneti normativi za gotov proizvod što se radi jednom za svaki proizvod pre nego što se počne sa unosom proizvodne kalkulacije. Evo kako izgleda odštampana kalkulacija sa specifikacijom materijala po njoj:
Kako rekosmo, u realnom radu ne radimo proveru, nego nakon unosa potrebnog broja stavki - gotovih proizvoda kalkulaciju odštampamo komandom "P" i zatim i proknjižimo komandom "K", i to je to: Kompletan proces razduživanja i zaduživanja magacina materijala, poluproizvoda i gotovih proizvoda je sproveden, a i pogonsko i redovno knjigovodstvo su usaglašeni i u ravnoteži što dalje proizvodi da su već sledeće sekunde sve navedene i ponekad mnogobrojne promene implementirane u sve izveštaje koje neko koristi u firmi. Kao i inače!